buses.appΑστικές συγκοινωνίες Λάρνακα
Φόρτωση προβολής 3D…

Οδηγός: Λάρνακα

Μουσείο Πιερίδη

Λάρνακα

Ιδιωτική αρχαιολογική συλλογή που εκτίθεται στο ιστορικό σπίτι της οικογένειας Πιερίδη, κοντά στην παραλία.

Πώς να φτάσετε με τις αστικές συγκοινωνίες

Σχεδιασμός διαδρομής προς «Μουσείο Πιερίδη»

Από την τοποθεσία σας ή από διεύθυνση που πληκτρολογείτε — η διαδρομή σχεδιάζεται στον 3D χάρτη παραπάνω.

Φόρτωση σχεδιασμού διαδρομής…

Μουσείο Πιερίδη — Λάρνακα
Μουσείο Πιερίδη · A.Savin / FAL (Wikimedia Commons)

Τι είναι

Τη συλλογή ξεκίνησε τον 19ο αιώνα ο Δημήτριος Πιερίδης και τη συνέχισαν οι απόγονοί του. Καλύπτει την κυπριακή τέχνη από την προϊστορία μέχρι τον Μεσαίωνα.

Τοποθεσία

Το μουσείο βρίσκεται στην οδό Ζήνωνος Κιτιέως, λίγα βήματα από τις Φοινικούδες.

Συχνές ερωτήσεις

Πώς φτάνω στο αξιοθέατο Μουσείο Πιερίδη με τις αστικές συγκοινωνίες;

Οι πλησιέστερες στάσεις είναι: Λεωφ. Γρηγόρη Αυξεντίου - Φονιικούδες, Δημ. Σχολείο Καλογερά, Λεωφ. Αρχιεπ. Μακαρίου Γ´ - Φιλιου Τσιγαριδη. Ανοίξτε οποιαδήποτε από αυτές για να δείτε τις γραμμές που σταματούν εκεί, ή χρησιμοποιήστε τον Σχεδιασμό διαδρομής για διαδρομή από την τοποθεσία σας προς το Μουσείο Πιερίδη.

Ποια είναι η πλησιέστερη στάση στο Μουσείο Πιερίδη;

Λεωφ. Γρηγόρη Αυξεντίου - Φονιικούδες (κωδικός στάσης 21812), περίπου 190 m από το Μουσείο Πιερίδη. Στη σελίδα της στάσης μπορείτε να δείτε όλες τις γραμμές που σταματούν εκεί και ζωντανές εκτιμήσεις άφιξης.

Πού βρίσκεται το Μουσείο Πιερίδη;

Το Μουσείο Πιερίδη βρίσκεται στην πόλη Λάρνακα. Μπορείτε να δείτε την ακριβή θέση του και μια τρισδιάστατη προβολή στην κορυφή αυτής της σελίδας.

Πώς φτάνω στο Μουσείο Πιερίδη από άλλο σημείο της πόλης;

Ανοίξτε τον Σχεδιασμό διαδρομής, εισαγάγετε την αφετηρία σας (διεύθυνση ή στάση) και το Μουσείο Πιερίδη ως προορισμό — θα λάβετε τις καλύτερες διαδρομές με γραμμές, μετεπιβιβάσεις και ώρες αναχώρησης βάσει των δρομολογίων.

Άλλα αξιοθέατα

Φωτογραφίες: Wikimedia Commons (ελεύθερες/με άδεια) · Τρισδιάστατη προβολή: MapLibre + OpenStreetMap.