buses.appΑστικές συγκοινωνίες Ροκχάμπτον
Φόρτωση προβολής 3D…

Οδηγός: Ροκχάμπτον

Οδός Quay και Τελωνείο

Ροκχάμπτον

Ο ιστορικός παραποτάμιος δρόμος του Ροκάμπτον στον ποταμό Fitzroy, με τράπεζες και γραφεία του 19ου αιώνα και το Τελωνείο με τον τρούλο του.

Πώς να φτάσετε με τις αστικές συγκοινωνίες

Γραμμές που σταματούν κοντά

Σχεδιασμός διαδρομής προς «Οδός Quay και Τελωνείο»

Από την τοποθεσία σας ή από διεύθυνση που πληκτρολογείτε — η διαδρομή σχεδιάζεται στον 3D χάρτη παραπάνω.

Φόρτωση σχεδιασμού διαδρομής…

Οδός Quay και Τελωνείο — Ροκχάμπτον
Οδός Quay και Τελωνείο · Heritage branch staff / CC BY 3.0 (Wikimedia Commons)

Τι είναι

Όταν το Ροκάμπτον αναπτύχθηκε ως λιμάνι για τις περιοχές χρυσού και κτηνοτροφίας του Κεντρικού Κουίνσλαντ, η Quay Street έγινε το εμπορικό του κέντρο. Πολλά από τα κτίριά της είναι διατηρητέα, και ο δρόμος θεωρείται από τα ωραιότερα ιστορικά σύνολα του Κουίνσλαντ. Το πιο γνωστό είναι το Τελωνείο από ψαμμίτη, που ολοκληρώθηκε γύρω στο 1900, με τον επενδεδυμένο με χαλκό τρούλο και την ημικυκλική στοά.

Απέναντι, το ανανεωμένο παραποτάμιο πάρκο έχει μονοπάτια, γκαζόν και παιδικές χαρές κατά μήκος του Fitzroy, ενώ το Μουσείο Τέχνης του Ροκάμπτον απέχει λίγα λεπτά στον ίδιο δρόμο.

Πώς να φτάσετε με το λεωφορείο

Οι στάσεις του κέντρου απέχουν λίγα λεπτά: οι Kern Arcade και Denham St at Bolsover Street εξυπηρετούνται από τις γραμμές 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407 και 410. Από εκεί κατεβείτε την Denham Street προς το ποτάμι.

Οι γραμμές 440, 441 και 442 σταματούν στη στάση Rockhampton Police Complex, σε παρόμοια απόσταση.

Συχνές ερωτήσεις

Πώς φτάνω στο αξιοθέατο Οδός Quay και Τελωνείο με τις αστικές συγκοινωνίες;

Οι πλησιέστερες στάσεις είναι: Kern Arcade, Denham St at Bolsover Street, Rockhampton Police Complex. Ανοίξτε οποιαδήποτε από αυτές για να δείτε τις γραμμές που σταματούν εκεί, ή χρησιμοποιήστε τον Σχεδιασμό διαδρομής για διαδρομή από την τοποθεσία σας προς το Οδός Quay και Τελωνείο.

Ποια είναι η πλησιέστερη στάση στο Οδός Quay και Τελωνείο;

Kern Arcade (κωδικός στάσης 860025), περίπου 240 m από το Οδός Quay και Τελωνείο. Στη σελίδα της στάσης μπορείτε να δείτε όλες τις γραμμές που σταματούν εκεί και ζωντανές εκτιμήσεις άφιξης.

Πού βρίσκεται το Οδός Quay και Τελωνείο;

Το Οδός Quay και Τελωνείο βρίσκεται στην πόλη Ροκχάμπτον. Μπορείτε να δείτε την ακριβή θέση του και μια τρισδιάστατη προβολή στην κορυφή αυτής της σελίδας.

Πώς φτάνω στο Οδός Quay και Τελωνείο από άλλο σημείο της πόλης;

Ανοίξτε τον Σχεδιασμό διαδρομής, εισαγάγετε την αφετηρία σας (διεύθυνση ή στάση) και το Οδός Quay και Τελωνείο ως προορισμό — θα λάβετε τις καλύτερες διαδρομές με γραμμές, μετεπιβιβάσεις και ώρες αναχώρησης βάσει των δρομολογίων.

Άλλα αξιοθέατα

Φωτογραφίες: Wikimedia Commons (ελεύθερες/με άδεια) · Τρισδιάστατη προβολή: MapLibre + OpenStreetMap.